اگر بیماریهایی مثل تنگی نفس، تپش قلب، سابقه حملات قلبی، فشار خون بالا یا غلظت خونی دارید بهتر است قبل از شروع کوهنوردی حتما با دکتر مشورت کنید و از آمادگی خود برای تحمل شرایط مطمعن شوید. حتی اگر سطح سلامتی بالایی دارید و ار آمادگی جسمانی خوبی برخوردارید، هیچ گاه استراحت به موقع را فراموش نکنید. در صورت افت اکسیژن خون، مغز شما در تلاش است اکسیژن را به سطح مناسب برساند و بدن شما مکانیزمهای کوتاه مدت نشان میدهد. 2. کاهش وزن در بیماران فربه، مقاومت عروق محیطی را کم کرده و نیازهای قلبی را تقلیل میدهد. اگر به خوردن باقالی در زمستان علاقه داشته باشید یا اینکه بخواهید انار را باطعم متفاوتی بچشید، ادویه گلپر چاشنی آشنا و دوست داشتنی برایتان خواهد بود. اگر تنها به کار روند، کمترین اثربخشی را در درمان نارسایی قلبی دارند اما وقتی با تیازید یا لوپ دیورتیک بکار روند، در حفظ سطوح طبیعی پتاسیم سرم موثر خواهند بود.

ترپوپنه :احساس تنگی نفس تنها دریکی از چند وضعیت خوابیده به دنبال فلج یکطرفه دیافراگم ،انسداد راه هوایی با مکانیسم ball-valve یا پس از پنومکتومی جراحی است . 9- آنتي بيوتيك ها تنها درموارد حملات حاد و شديدCOPD مصرف مي شود. بهتر است مصرف کافئينتان را کنترل کنيد تا دچار زياده روي نشويد. شیوع نارسایی قلبی در حوالی 50 سالگی حدود 1 تا 2 در هزار و در حوالی 70 سالگی حدود 7 در هزار میباشد. در بیمارانی که dig دریافت میکنند و نیز افرادی که به علت آریتمی اختلال شدید عملکرد LV دارند، بروز هیپوکالمی بسیار خطرناک است. در بیمارانی که عملکرد کلیوی طبیعی داشته و فقط نیاز به یک دیورز خفیف دارند، تیازیدها اولین عواملی هستند که بکار میروند. 6. دیالیز ممکن است در نارسایی قلبی شدید که ثانویه به اختلال عملکرد کلیه به وجود آمده و به دیورتیکها نیز پاسخ نمیدهد، لازم باشد. لذا به کار بردن یک نوع درمان در بیماران مختلف میتواند زیانآور باشد و لازم است که درمان بر اساس عوامل نامبرده فوق تنظیم شود. لذا در اینها باید از یک داروی نگدارنده پتاسیم نیز استفاده شود. بررسیها نشان میدهد که استفاده از یک رژیم چند دارویی سبب افزایش بقای بیمار خواهد شد. وازودیلاتورها پایه درمانی در بیماران HF هستند و دیورتیکها زمانی که افزایش بار حجمی وجود دارد به کار میآیند.

1. محدودیت فعالیت فیزیکی و استراحت در بستر، بار کاری قلب را در نارسایی قلبی علامتدار، کاهش میدهد. محدودیت آب مصرفی نیز در کاهش بار حجمی و بهبود هیپوناترمی رقتی موثر است. عوامل دارویی موثر در نارساییهای قلبی عبارتند از: وازودیلاتورها، دیورتیکها و اینوتروپها. عوارض لوپ دیورتیکها عبارتند از: هیپوکلسمی، هیپربوریسمی، سمیت گوشی، راش و واسکولیت. ۰ عوامل مکانیکی ایجاد حس تنگی نفس عبارتند از :احساس حرکات عضلات مخطط مربوط به کار تنفس ورسپتورهای کششی داخل پارانشیم ریه . 3. در يک وضعيت راحت و مطمئن قرار بگيريد قرار گرفتن در يک جاي راحت يا دراز کشيدن کمک ميکند بدنتان را رها کنيد و بهتر نفس بکشيد. نفسهاي عميق بکشيد و بخار را به ريهها وارد کنيد. بهترين کاري که ميتوانيد بکنيد اين است که آرام و عميق نفس بکشيد، نه با عجله و سطحي. خوشبختانه اگر تنگي نفس علامتي از يک بيماري جدي نباشد معمولا ميتوان آن را کنترل کرد. بيماري هاي انسدادي مزمن ريه حالتي است كه مشخصه آن محدوديت جريان هوا بوده و بطور كامل برگشت پذير نيست. حمايت با تهويه مكانيكي : دربيماران مبتلا به بيماري انسدادي مزمن ريهCOPD پيشرفته كه دچار نارسايي تنفسي مي شوند تهويه با فشارمثبت غير تهاجمي(باماسك) مي تواند منجر به كاهش قابل توجه مرگ ومير، نياز به لوله تراشه، عوارض درمان و طول مدت بستري در بيمارستان شود.

بسیاری از مردم ترجیح میدهند از ادویهها و داروهای گیاهی برای درمان این مشکل تنفسی استفاده کنند؛ چرا که عوارض مواد شیمیایی داروها از یک طرف وهزینههای بالا آنها از طرفی دیگر سبب میشود که استفاده از آن به عنوان دارو رایج شود.به طوری که میتوان قیمت ادویه جات عمده را با یکی از داروهای آسم مقایسه کنید و به خوبی دریابید که چه میزان در هزینهها صرفهجویی میشود. نیتراتها همراه با هیدرلازین، مرگ و میر HF را کاهش میدهند. در صورت افت حاد اکسیژن، از دست دادن هوشیاری، کما و مرگ نیز ممکن است! به همین ترتیب، اجتناب از قرار گرفتن در معرض آلاینده ها یا هرگونه مواد حساسیت زا می تواند علائم تنگی نفس شما را کاهش دهد. ۰ ارزیابی بیماران دچار تنگی نفس باید سریعاً با بررسی علایم حیاتی وانجام A،B،C همراه شود.وجود انسداد در مسیر راه هوایی،ضعف حرکات تنفسی وتغییر سطح هوشیاری نیازمند اقدامات مداخله ای فوری هستند. وقتی بیمار با وجود دریافت سه نوع دارو، هنوز در مرحله III و IV نارسایی باشد، نارسایی قلبی مقاوم تلقی شده و نیازمند درمان عوامل تشدید کننده نارسایی قلبی و گاه درمان دارویی وریدی میباشد.

پس از گرفتن شرح حال و انجام معاینه دقیق، درمان باید بر اساس بررسی اختلال عملکرد میوکاردی، وضعیت حجمی کل بدن و حجم داخل عروقی و نیز میزان انقباض عروق محیطی اجرا شود. همچنین مانورهای اسپیرومتری برای سنجش ظرفیتهای ریوی (%FVC, %FEVC, متخصص قلب در تهران FEVC/FVC) به روش KNUDSON انجام گرفت. اسپيرومتري در واقع روشي است كه با آن عملكرد ريه ها سنجيده مي شود ودر اين روش بيمار بايد به وسيله يك لوله به درون اسپيرومتر بازدم و دم نمايد و اسپيرومتر قادر است حجم گاز دمي و يا بازدمي را اندازه گيري كرده و در همان حال نمودار حجم را در مقياس زمان رسم مي كند . فیبریلاسیون دهلیزی (AF) در مریض را به شدت بدحال می کند ( به علت تند شدن rate ) ولی در نارسایی دریچه میترال تأثیر آن به این اندازه نیست . در ساعات اولیه مغز فقط فرمان ساخت بیشتر گلبولهای قرمز را میدهد و پلاسمای خون کاهش مییابد.

PND یکی از اختصاصیترین علائم CHF است که به صورت حملهای و در خواب رخ میدهد. پس توصیه میشود از غذاهای پرکالری مانند سس مایونز، نوشابه، فست فودها کمتر استفاده کنید و از خوردن مواد غذایی که حساسیت زا هستند مانند بادمجان، سرکه، ترشی، غذایهای فریز شده و آب یخ تا حد ممکن دوری کنید. سیگار کشیدن نیز می تواند علائم را تشدید کند، بنابراین ترک سیگار و دوری از دود دست دوم بسیار مهم است. توان ریه از دست میرود و سیستم گردش خون مختل میشود. افراد دارای تنگی نفس در حالتهای عادی نیز با کمبود اکسیژن مواجه هستند و قرار گرفتن در محیطهایی با اکسیژن کم مثل کوه و ارتفاعات میتواند باعث از دست رفتن هوشیاری شود و خود فرد یا اطرافیان متوجه علت بیهوشی نباشند و اقدامات لازم را انجام ندهند. در این بیماری تنفس کند می شود و ریه ها نمی توانند به خوبی عمل دم و بازدم را انجام دهند.