اینستاگرام یا وب سایت؟ کی بهتره؟ در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف سایت های آنلاین ارائه دهنده خدمات و فروشگاه های آنلاین می پردازیم تا بتوانید تصمیم درستی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود بگیرید. وبلاگ سئوتون را دنبال کنید.

اینستاگرام یا پیج؟

همانطور که می دانید شبکه های مجازی در دهه اخیر بسیار در بین مردم محبوب شده اند و همانطور که می بینیم کسب درآمد از این شبکه ها توجه مردم را به خود جلب کرده است.

خوب حالا این سوال برای افرادی که کسب و کار مجازی دارند این است که آیا سایت های مجازی مانند اینستاگرام بهترین پاسخ هستند یا داشتن یک وب سایت؟ پاسخ این سوال با بررسی تفاوت ها و مزیت های این دو پلتفرم مشخص می شود.

اینستاگرام

در تمامی شبکه های مجازی مانند اینستاگرام پیشرفت چشمگیری داشته است و این شبکه به دلایل مختلف مورد توجه عموم قرار گرفته است و مشخص است که بسیاری از فعالیت های درآمدزا از طریق این شبکه امکان پذیر شده است.

سرویس رایگان در اینستاگرام

یکی از دلایلی که این شبکه مورد توجه قرار گرفته و خدمات و محصولات زیادی از طریق این شبکه در اختیار مردم قرار می گیرد رایگان بودن خدمات ثبت نام و برخی از تبلیغات این شبکه است، بنابراین این یکی از مهمترین ویژگی های این شبکه مجازی است.

بنابراین با توجه به هزینه کم و کمبود سرمایه، این شبکه برای افراد با سرمایه کم گزینه مناسبی به نظر می رسد.

کار با اینستاگرام آسان است.

یکی دیگر از دلایلی که بسیاری از افراد برای راه اندازی کسب و کار خود به ایجاد حساب کاربری در اینستاگرام فکر می کنند، سهولت ارتباط با این پلتفرم است.

اینستاگرام آنقدر امکانات دارد که برای ویرایش عکس ها نیازی به استفاده از نرم افزار خاصی ندارید و به راحتی بسیاری از این امکانات را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.
 

بازاریابی در اینستاگرام

اینستاگرام یک شبکه مجازی با امکانات عالی است که هرکسی می تواند به آن بپیوندد و در این شبکه کار کند.

این شبکه به کاربران خود امکان تبلیغات را به راحتی می دهد و شما می توانید با در نظر گرفتن روش بازاریابی در این شبکه خدمات خود را بفروشید یا ارائه دهید و بسیاری از افراد عضو این شبکه به راحتی محصول یا خدمات شما را مشاهده می کنند.

اینستاگرام دارای صفحه جستجویی است که به کاربران امکان می دهد اهداف خود را در هشتگ ها و صفحات پیدا کنند و به آن دست یابند و کارآفرینان حرفه ای می توانند با استفاده از روش های بازاریابی و ایجاد هشتگ های هوشمند، کلمات و تصاویر زیبا، کاربران بیشتری را به شبکه و صفحات خود جذب کنند.

معایب اینستاگرام

خب تا اینجا در مقاله سعی کردیم به برخی از مزایای این سایت اجتماعی بپردازیم و شما را تا حدودی با این مزایا آشنا کرده ایم، استفاده از این شبکه نیاز به تخصص خاصی ندارد و هر فردی می تواند به راحتی از این شبکه برای ارائه خدمات خود استفاده کند.

لازم به ذکر است که در این مقاله به اینستاگرام از دیدگاه کسب و کار و سایت کسب و کار آمدزا می پردازیم و در این زمان لازم به ذکر است که این وب سایت دارای ویژگی های جذاب دیگری نیز می باشد که برای تمامی اقشار قابل استفاده است.

یکی از معایب این شبکه در راه اندازی کسب و کار عدم امکان ایجاد دسته بندی برای خدمات یا محصول شما است که باعث می شود صاحبان کسب و کار با محصولات زیاد این بستر را ترک کرده و به وب سایت مراجعه کنند.

نبود دسته بندی های مختلف به غیر از قابلیت استفاده از هشتگ ها، کسب و کارهای کوچک را برای این شبکه مناسب تر کرده است و شما قطعا به وب سایتی نیاز دارید که بتوانید محصول خود را در دسته های مختلف و حتی منابع مختلف قرار دهید تا محصول خود را برجسته کنید.

مشکل دیگری که در وب‌سایت‌های اجتماعی مانند اینستاگرام برای فروشگاه‌های آنلاین وجود دارد این است که کاربر فرصتی برای بهبود محصول یا خدمات خود ندارد، اما در وب‌سایت خود این فرصت و حتی اجازه ارسال ویژگی‌های محصول را در یک پلتفرم وب‌سایت کاربرپسند دارید.

پرداخت

یکی از فرآیندهای بسیار مهم برای مشتری و صاحب کسب و کار، پرداخت و نحوه دریافت آن می باشد، وب سایت های آنلاین به خریدار این امکان را می دهند که خرید خود را به راحتی و بدون هزینه، با سهولت و طی فرآیندی ساده انجام دهد.

در شبکه های اجتماعی هیچ توضیحی در مورد پرداخت و نحوه و نوع پرداخت وجود ندارد و با کارت و کارت اعتباری امکان پذیر است. این امر باعث بی اعتمادی مشتری و منصرف شدن او از خرید می شود، به خصوص در خرید اقلام گران قیمت و گران قیمت، این اعتماد کم است و درصد کمی از ارتباطات اقدام به خرید اقلام سنگین و گران قیمت در صفحه اینستاگرام می کنند. اما این با پلتفرم بسیار متفاوت است و مشتریان به این نوع پلتفرم اعتماد بیشتری دارند و این مفهوم اعتماد بسیار زیاد است.

فیلتر کنید

همانطور که می دانید محدودیت های زیادی برای استفاده از شبکه های اجتماعی در کشورهای مختلف وجود دارد و این محدودیت ها در ایران نیز اعمال می شود.

فیلترینگ و راهکارها یکی از دغدغه هایی است که صاحبان مشاغل اینستاگرام با آن مواجه هستند و هر لحظه احتمال فیلتر شدن و از دسترس خارج شدن این شبکه اجتماعی وجود دارد.

اگر این اتفاق بیفتد صاحبان این صفحات بیش از نیمی از مخاطبان خود را از دست می دهند و نمی توانند به روال قبلی خود بازگردند، اما در اینترنت بسته به نوع فعالیت، ریسک فیلتر شدن بسیار پایین است و واضح است که اگر فعالیت های خارج از چارچوب را انجام ندهید، ممکن است هرگز چنین اتفاقی برای کسب و کار شما رخ ندهد.

یکی دیگر از مزایای سایت تداوم اعمال شماست و هر اقدامی شما را به فروش و پیشرفت نزدیک می کند اما در اینستاگرام اینگونه نیست و اعمال و ایده های ذهنی محدود به ویرایش فیلم و عکس می شود.
 

مزایای داشتن یک وب سایت

انواع محصولات را دریافت کنید

یکی از مزایای وب سایت این است که به کاربر اجازه می دهد محصولات را در گروه های مختلف سازماندهی کند. این کار را می توان در سایت اینترنتی انجام داد و برای شما و کاربر برنامه ریزی ویژه ای داشت که بتوانید محصول یا خدمات خود را حتی به صورت جزئی سازماندهی کنید و مخاطبان شما به سرویس مورد نظر خود مراجعه کرده و نیاز خود را برطرف کنند.

به روز رسانی محصول و ویرایش آسان

در وب سایت ها این امکان برای شما وجود دارد که هر زمان که بخواهید، محصولات یا قیمت آنها را ویرایش کنید و موجودی کالا و حتی انبار خود را بر اساس نوع کالایی که دارید مدیریت کنید و هرگز نگران کمبود یا افزایش آن نباشید.

حتی به راحتی می توان ویژگی های کالا و خدمات خود را در نظر گرفت و قیمت های بالاتر و پایین تر را برای آنها تفکیک کرد.

پرداخت آنلاین و آسان

یکی از مواردی که در وب سایت ها تنوع زیادی دارد، درگاه های پرداخت است، مدیر وب سایت می تواند بسته به درخواست مشتری درگاه های مختلفی را در نظر بگیرد و مشتری به راحتی در چند دقیقه پرداخت خود را انجام دهد و خرید را در فروشگاه ثبت کند.

در وب سایت جستجو کنید

یکی از ویژگی هایی که خرید و استفاده از خدمات را برای بینندگان آسان می کند، جستجوی سایت است. با ورود به قسمت جستجو، بینندگان به راحتی می توانند محصولات و خدمات مورد نیاز خود را بیابند و به راحتی خرید خود را تکمیل کنند.

بررسی

خطر فیلتر کردن و انکار فعالیت در وب سایت های اینترنتی بسیار کم است یا وجود ندارد.

لازم به ذکر است که اگر فعالیت مجاز شما غیرمجاز شود و یا به هر طریقی قصد دور زدن مشتری را داشته باشید، این یک تهدید جدی برای سایت شما بوده و خطر فیلتر شدن، تهدیدی برای کسب و کار شما خواهد بود.

معایب یک وب سایت

همانطور که تا اینجا خواندید ما به بررسی مزایا و معایب پلتفرم های درآمدی پرداخته ایم و در این قسمت از مقاله به برخی از معایب وب سایت ها می پردازیم.

همانطور که در بالا ذکر شد، وب سایت های اینترنتی قادر به شخصی سازی و ایجاد دسته بندی محصولات و خدمات هستند که باعث افزایش مدت زمان طراحی و دسترسی آنها می شود.

تبلیغات ارزان نیست!

برای دیدن وب سایت خود و خدمات آن نیاز به تبلیغات دارید که هزینه آن می تواند کمی بالا باشد اما باید توجه داشت که تمامی پروژه های تبلیغاتی و تبلیغاتی به پیشرفت شما و دیده شدن بهتر کسب و کار شما کمک زیادی می کند.

بنابراین علاوه بر تبلیغات باید هزینه های بهینه سازی وب سایت خود را نیز در نظر بگیرید که باید بدانیم این هزینه ها سرمایه ای هستند که بعداً دو بار یا بیشتر به شما بازخواهد گشت.

در مقاله فوق سعی شده است برخی از مزایا و معایب هر دو پلتفرم اینستاگرام و وب سایت مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. در این صنعت که دنیای فناوری بیش از هر زمان دیگری ما را به زندگی فیزیکی ما نزدیک کرده است، انجام تجارت در اینترنت، چه در اینستاگرام و چه در وب سایت، برگ برنده ای برای شماست و داشتن وب سایت بستری است که می توانید ایده خود را برای داشتن یک پلتفرم زیبا ارائه دهید.
  

مراجعه به منبع: https://blogten.ir/web-or-instagram/